24 listopada 2024

Zakazana Broń Chemiczna

Każdy zdolny chemik potrafi bez problemu ze środków dostępnych w domowej kuchni zrobić niebezpieczną substancję lub bombę. Poszczególne substancje i specyfiki same w sobie nie są groźne, ale gdy połączy się je w odpowiednich proporcjach, to już można otrzymać broń chemiczną.

Ciekawe jest również to, że nie tylko chemik może wyprodukować broń chemiczną. W dobie internetu wiedza o tym jak przygotować konkretny specyfik jest powszechna. Niestety z takich informacji korzystają terroryści. Wyprodukowanie na przykład iperytu jest banalnie proste. Taka substancja w niepowołanych rękach jest prawdziwym zagrożeniem, zwłaszcza, że stosowanie iperytu jest zakazane przez międzynarodowe konwencje.

Broń chemiczna – stosowana pomimo zakazów

Broń chemiczną na masową skalę zastosowano po raz pierwszy w czasie I Wojny Światowej. Skutki stosowania tak śmiercionośnego środka były straszne. Ludzie umierali w straszliwych męczarniach, dusili się, byli poparzeni a ci którzy przeżyli często tracili wzrok i mieli problemy zdrowotne do końca życia.

W czasie II Wojny Światowej dostęp do broni biologicznej miały praktycznie wszystkie strony walczące, jednak pamiętając skutki użycia podczas I wojny, niewiele państw zdecydowało się jej użyć na większą skalę. Każdy bał się reakcji odwetowej przeciwnika. Ponadto w czasie II wojny światowej używanie broni biologicznej i chemicznej było już zakazane konwencjami międzynarodowymi.

W dzisiejszych czasach pomimo restrykcji, zakazów i międzynarodowych porozumień, broń chemiczna jest nadal używana. Jednym z najgłośniejszych przypadków użycia broni chemicznej była próba otrucia Siergieja Skripala – rosyjskiego oficera wywiadu. Oczywiście Rosjanie nie przyznali się do zamachu i stosowania niedozwolonych metod. Co prawda w wyniku zastosowania środka o nazwie nowiczok sam Skripal nie poniósł śmierci, ale zmarły dwie postronne, niczemu nie winne osoby.

Niestety broń chemiczna była używana również w konflikcie syryjskim. Śledztwo dziennikarzy BBC wykazało, że w latach 2013-2018, broń chemiczna została użyta aż 106 razy. Głównie stosowano chlor, sarin i iperyt.

Skuteczna, niebezpieczna, ale trudna trudna w użyciu.

Skuteczne użycie broni chemicznej jest niezwykle trudne. Jak pokazują doświadczenia z czasów I Wojny Światowej, dużo zależy od warunków atmosferycznych. Zmiana kierunku wiatru może doprowadzić do porażenia własnych wojsk lub spowodować, że przeciwnik odczuje atak w bardzo małym stopniu. Podczas I Wojny Światowej wiele oddziałów nawet nie wiedziało, że zostali zaatakowani.

Wypadek przy pracy…

Nieraz zdarza się, że substancja chemiczna na pozór nieszkodliwa, może okazać się bardzo niebezpieczna. Zdarzenie na Dobrowce z 2002 roku potwierdza, że nieodpowiednie używanie substancji chemicznych może doprowadzić do tragedii. Rosyjscy antyterroryści chcąc uwolnić zakładników z teatru wpuścili do pomieszczeń gaz usypiający. Założenie było takie, że wszyscy zasną, zakładnicy zostaną uwolnieni a zamachowcy zlikwidowani. Nieodpowiedni skład mieszanki środka usypiającego spowodował, że oprócz terrorystów zmarło 130 zakładników.