24 listopada 2024

Jak działa system MES?

MES to system obejmujący całe przedsiębiorstwo, który pomaga w dostarczaniu danych i informacji w czasie rzeczywistym wszystkim członkom organizacji. Może być używany do różnych celów, takich jak monitorowanie postępów produkcji i eliminowanie wąskich gardeł. Czy system MES sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie? Niewątpliwie jest to narzędzie, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy zwiększyć wydajność linii produkcyjnej.

Co to jest system MES?

Zarządzanie procesami w firmie produkcyjnej jej niemałym wyzwaniem. Istnieje wiele różnych czynników, na podstawie których powinny być podejmowane decyzje. Im większa firma, tym bardziej złożone procesy w niej zachodzą i podjęcie jednoznacznej decyzji, dotyczącej zmiany jednego z nich może być bardzo trudne. Duże firmy produkcyjne coraz częściej decydują się na korzystanie z programów ułatwiających zarządzanie procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie.

System MES jest najczęściej używanym systemem przez firmy produkcyjne. Służy do zarządzania procesem produkcyjnym, planowania zamówień i śledzenia zapasów. Systemy MES pomagają w automatyzacji wielu zadań, takich jak prognozowanie, planowanie, przydzielanie zasobów do zadań oraz kontrolowanie stanów magazynowych. Ilość funkcji dostępnych w tym programie może przytłoczyć, natomiast poprawne jego zaimplementowanie może przynieść duże korzyści firmie.

Warto pamiętać, że mimo tego, że system MES jest najbardziej popularny w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Świetnie sprawdzi się również w mniejszych firmach, którym zależy na optymalizacji i automatyzacji procesów w niej zachodzących. System MES nie został stworzony z myślą o konkretnej branży i profilu działalności przedsiębiorstwa. Można wykorzystać go wszędzie tam, gdzie liczy się jakość wykonywanych zadań,

Jakie informacje zbiera system MES?

System MES to oprogramowanie, które pomaga firmom zarządzać ich procesami produkcyjnymi. Pomaga im poprawić wydajność i produktywność, śledząc stan procesu produkcyjnego. Dzięki wykorzystaniu MES, firma może również obniżyć koszty produkcji, automatyzując proces przyjmowania materiałów do produkcji. Głównym celem systemu MES jest bieżące zbieranie informacji o stanie produkcji, przetwarzanie ich na odpowiednie raporty i dostarczanie w czasie rzeczywistym informacji o ewentualnych odchyleniach od normy. Dzięki temu kierownicy są w stanie podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze, które zatrzymają lub kompletnie wyeliminują niepożądane skutki awarii i przestojów.

Korzyści z używania MES jest wiele – ale jak są one osiągane? Jakich informacji dostarcza system MES? Wykrywa on przestoje i mikro przestoje w procesie produkcyjnym. Program ten zintegrowany jest z maszynami oraz wszystkimi urządzeniami wykorzystywanymi w danym procesie, dzięki temu możliwy jest pomiar rzeczywistego czasu pracy. Umożliwia to lepsze zrozumienie tego, jak pracownicy poruszają się po hali produkcyjnej i w którym momencie powstają tak zwane wąskie gardła. Wąskim gardłem w procesie produkcyjnym można zdefiniować miejsce, w którym proces produkcyjny utknie. Wąskie gardło może być spowodowane brakiem zasobów.

System MES zbiera przede wszystkim szczegółowe informacje o produkcji. Poza ogólnym wglądem w to, ile i w jakim czasie została stworzona ostatnia partia produktów, MES dostarcza również informacji na temat tego, z jakich komponentów została ona złożona, gdzie i kiedy zostały one zamówione i gdzie znajdują się w magazynie. Są to szczególnie ważne informacje, gdy okaże się, że któryś z produktów jest wadliwy. Możemy wówczas w szybki sposób zidentyfikować potencjalne źródło problemu i poczynić odpowiednie kroki, które pozwolą zapobiec jego powstawaniu w przyszłości.

Dlaczego warto wprowadzić system MES w swojej firmie?

Wszystkie te informacje mają na celu przede wszystkim optymalizację produkcji. Optymalizacja ta może przebiegać na wielu poziomach. Najczęściej skupia się na tym, aby przy określonej cenie zaoferować klientom produkt najwyższej możliwej jakości. Wiele firm nadal funkcjonuje bez korzystania z żadnego elektronicznego systemu zarządzania. Takie firmy działają z reguły na wielu różnych programach i nie mają jednego standardu przechowywania informacji, który jest jednocześnie bezpieczny i wydajny.

System MES pomaga zorganizować pracę nad danymi, tak aby była ona, jak najbardziej wydajna. Pomaga śledzić wszystkie dokumenty związane z projektem, a także przechowuje je uporządkowane w jednym miejscu. Jest to dużym ułatwieniem dla pracowników, którzy pracują na wielu raportach jednocześnie. Generowanie ich w różnych programach sprawia, że wyjściowe pliki są inaczej zbudowane. Odpowiednio skonfigurowany system MES generuje dokumenty sformatowane tak, aby zawierały najważniejsze informacje, które są potrzebne do pracy.

Jak wprowadzić system MES w swojej firmie?

System został zaprojektowany w taki sposób, aby mogło z niego korzystać wielu użytkowników jednocześnie. W ten sposób system może być z łatwością używany w różnych działach organizacji. W systemie MES serwer jest połączony z bazą danych i wszystkie dane są w niej przechowywane. Serwer posiada również interfejs użytkownika, który umożliwia użytkownikom dostęp do potrzebnych danych. MES system można wprowadzić w firmie na kilka sposobów. Natomiast najczęściej jest to system pisany pod konkretny problem. Firma, która stworzy dla Ciebie takie rozwiązanie, najczęściej ma w swoim zespole informatyka, który pomoże Ci skonfigurować system i przeszkoli Twoich pracowników z prawidłowego korzystania z niego. 

Partnerem artykułu jest strona raionsoftware.pl.