Nowoczesne instalacje pneumatyczne są oparte na zaawansowanych technicznie i kosztownych sprężarkach, które generują powietrze pod wybranym ciśnieniem. Ze względu na ich poziom skomplikowania oraz duże obciążenie wynikające z ciągłej pracy, urządzenia te są także narażone na awarie. Na szczęście na rynku dostępne są serwisy, dla których naprawa kompresorów jest jedną z podstawowych usług.
Do czego służą kompresory w przemyśle?
Kompresory to w przemyśle jedne z najpopularniejszych urządzeń, będących podstawowym elementem dobrze zaprojektowanego systemu sprężonego powietrza. Ich działanie opiera się na podniesieniu ciśnienia gazu oraz wymuszeniu jego przepływu w odpowiednim kierunku. Typy sprężarek przemysłowych dzielimy przede wszystkim ze względu na ich budowę.
W przemyśle do generowania sprężonego powietrza wykorzystywane są sprężarki tłokowe. Ich działanie jest tożsame z silnikiem spalinowym. Tłok znajdujący się w cylindrze generuje wysokie ciśnienie poprzez ściskanie gazu. W efekcie model tego rodzaju cechuje się skokowym i nieliniowym działaniem. Drugim, równie popularnym wariantem jest sprężarka śrubowa, która podwyższa ciśnienie powietrza poprzez sukcesywne zmniejszanie przestrzeni pomiędzy dwiema śrubami. Zapewnia płynną dostawę sprężonego czynnika i może działać pod dużym ciśnieniem, generuje także stosunkowo nieduży hałas w trakcie pracy.
Z czego wynikają typowe uszkodzenia sprężarek powietrza?
Sprężarki powietrza to urządzenia skomplikowane technicznie, a awarie ich poszczególnych podzespołów nie należą do rzadkości. Większość z nich wcale nie wynika z powodu nieprawidłowego zaprojektowania urządzenia lub zastosowania do jego produkcji niezbyt wytrzymałych podzespołów. Często za powstanie awarii odpowiada źle przeprowadzona instalacja oraz użytkowanie urządzenia niezgodnie z jego przeznaczeniem. Szczególnie często używa się ich pod ciśnieniem wyższym niż nominalne w trybie ciągłym. Duży kłopot mają także przedsiębiorcy, którzy chcą zaoszczędzić fundusze firmowe poprzez wydłużenie interwałów pomiędzy działaniami konserwacyjnymi. Z reguły to spory błąd, który może prowadzić do przyspieszonego zużycia urządzenia oraz awarii. Dla przykładu zbyt zużyty olej krążący w układzie może spowodować zatarcie silnika, co może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia kosztownej naprawy, a tym samym także przestoju całego zakładu produkcyjnego.
Naprawa kompresorów – komu ją zlecić i co obejmuje?
Naprawa kompresorów to zadanie, które warto zlecić wyłącznie specjalistycznej firmie zajmującej się tym zawodowo. Jest ku temu wiele bardzo istotnych powodów. Najważniejszym jest z pewnością gwarancja dobrze wykonanej pracy. Profesjonaliści pracujący w wyspecjalizowanych serwisach realizujących naprawy kompresorów mają dostęp do fachowej dokumentacji wszystkich urządzeń. Znają także dokładnie specyfikę ich pracy oraz wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły techniczne mające wpływ na ich użytkowanie. Naprawa sprężarek powietrza może być dzięki temu kompleksowa i pewna, gdyż obejmuje między innymi:
- okresowe przeglądy dokonywane w interwałach zgodnych z dokumentacją urządzenia;
- wymianę elementów mechanicznych wykazującymi objawy przyspieszonego zużycia;
- instalację dodatków i akcesoriów oraz modułów rozszerzających ich pracę;
- wymianę wszystkich materiałów eksploatacyjnych, w tym filtrów i oleju;
- regenerację uszkodzonych elementów;
- i wiele innych.
Większość renomowanych i wyspecjalizowanych serwisów działania realizuje bezpośrednio u klienta, głównie ze względów logistycznych – dostarczenie tego typu urządzeń do siedziby serwisu jest w zasadzie niemożliwe. Praktycznie wszystkie współczesne firmy specjalizujące się w naprawie kompresorów działają w trybie 24-godzinnym, aby móc błyskawicznie zareagować na wszelkie awarie występujące w obrębie danego przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, że nawet najkrótszy przestój przy dużych liniach produkcyjnych może zatrzymać wszystkie działania na kilka godzin.
Naprawa kompresorów powietrza bywa dość problematyczna, szczególnie gdy uszkodzeniu ulegnie część, którą trzeba sprowadzić bezpośrednio od producenta bądź – co dzieje się na szczęście dość rzadko – zlecić jej produkcję. W takiej sytuacji czas oczekiwania na naprawę może znacznie się wydłużyć, a w efekcie straty mogą stać się jeszcze dotkliwsze. Dobre serwisy mają na szczęście odpowiedź na ten kłopot. Część z nich posiada swoje własne sprężarki zamienne, które montuje na wybranej linii produkcyjnej na czas zleconej naprawy.
Naprawa sprężarek powietrza – tylko na nowych, oryginalnych częściach
Warto także, aby naprawa kompresorów odbywała się wyłącznie na podzespołach zaaprobowanych przez producenta danego urządzenia. Montaż części zmodyfikowanych lub zmienionych czy ewentualnie „pasujących” tylko częściowo z innego urządzenia rzadko bywa dobrym pomysłem. Serwisy realizujące naprawy kompresorów o doskonałej reputacji wykorzystują do swojej pracy wyłącznie części oraz narzędzia polecane przez producenta. Dzięki temu efekty są przewidywalne i zapewnią wiele lat dalszej eksploatacji bez kolejnych kosztownych niespodzianek.
Na co zwracać uwagę podczas naprawy kompresorów?
Naprawa sprężarek powietrza to trudne zadanie, które powinno się zlecić profesjonalistom. Warto wybrać przede wszystkim firmę z ugruntowaną pozycją na rynku, która ma za sobą wiele dotychczas zrealizowanych działań, na które udziela gwarancji. Konieczne jest zapoznanie się z ich szczegółową ofertą, ocenienie obiektywnie warunków cenowych oraz referencji, jak i porozmawianie telefonicznie lub mailowo o zakresie prac wchodzących w skład np. działań konserwacyjnych.
Należy pamiętać, że naprawa kompresorów zapewnia pełne bezpieczeństwo finansowe każdego przedsiębiorstwa funkcjonującego dzięki stałym i ciągłym dostawom sprężonego powietrza. Uszkodzenie tego typu urządzeń generuje duże koszty, może oznaczać nadszarpnięcie budżetu nawet największej firmy, a w skrajnych przypadkach utratę całej linii produkcyjnej. Takie sytuacje szczególnie często dotykają firmy wykorzystujące sprężone powietrze do produkcji medykamentów czy wyrobów chemicznych lub spożywczych.
Powiązane tematy
Nowoczesne technologie w produkcji pasów napędowych – co warto wiedzieć?
Utylizacja odpadów przemysłowych – jak wybrać firmę, która wykona to zadanie?
Ile kosztuje wynajem kompresorów marki BOGE